sobota 29. srpna 2009

Jak automaticky mountovat NTFS oddíly v Ubuntu

Dnes mám takový kratší, ale zajímavý tip. Stále používám na PC dualboot s Windows (aktuálně s RC Windows7 pro testovací účely). Pokud jste na tom podobně jako já a ještě k tomu máte NTFS oddílů povícero, hledáte třeba snažší způsob, než po každém startu Ubuntu rozklikávat jednotlivé disky z nabídky Místa.

  1. Stačí jednoduše doinstalovat z repozitářů "NTFS configuration tool"
  2. Po instalaci se ujistěte, že nemáte připojený žádný NTFS disk. V případě, že ano, musíte v Nautilu disky odpojit anebo pro jistotu restartnout systém.
  3. Spustťe "Nástroj pro nastavení podpory zápisu na oddíly NTFS ", který se po instalaci nachází v menu System/Správa
  4. Otevře se následující dialog, ve kterém zaškrtete oddíly, které se mají automaticky připojit a odklikňete Použít

Měl by se objevit další dialog, ve kterém jenom zaškrtnete, že chcete zapnout podporu pro interní zařízení


sobota 13. června 2009

Novinky o Ubuntu nyní i na Twitteru

Twitter je rychle rostoucí služba, kterou jsem se rozhodl využít pro krátké zprávy ze světa Linuxu, Ubuntu a odkazy na zajímavé tipy. Takže kdo má zájem, může kliknout na tlačítko follow me...

pátek 5. června 2009

Chrome pro Linux a Mac konečně dostupný, ale...

Dnes je konečně dostupné první sestavení Chrome pro Linux. Hurá by se chtělo říci. Po bližším ohledání zatím pouze dostupný pro 32/64bit Debian/Ubuntu, takže uživatelé ostatních neméně důležitých distribucí si musí nějaký ten čas na oficiální build (nepočítám Chromium) ještě počkat. Jedná se "pouze" o Alpha verzi (3.0.183.1). Nu což, čekal jsem spíš, že se objeví už plnohodnotná dvojka (na začátku vývoje dvojky mysím Google sliboval i verzi pro Linux a Mac. Pro Mac je dostupná verze 3.0.182.5.

Tak všichni nedočkavci můžete začít testovat...na vlastní nebezpečí


Download:

čtvrtek 23. dubna 2009

Kubuntu 9.04 se už hřeje na mém harddisku

Jako uživatel Ubuntu od verze 8.04 jsem poprvé neodolal a chtěl jsem zjistit, jak je na tom jeho odnož s KDE. Před Ubuntu 8.04 jsem získal krátkou (a ne moc dobrou) zkušenost s OpenSuse 11, které užívalo první verzi čtyřkové řady KDE.

A teď už konkrétně k vlastnímu Kubuntu. Nejvprve jsem zkusil otestovat LiveCD - tak dám spustit a ouha, najelo mi to pouze do příkazové konzole. Tak jsem restartnul a rozhodl jsem se dát rovnou instalovat. Grafický instalátor v pohodě naběhnul. Instalace probíhala bez problému a byla opravdu rychlá. Dva stávající oddíly s Ext3 (/ a /home) jsem přeformátoval na Ext4, to se rozumí.

První chvilky a i teď trochu tápu, je to něco jiného než Gnome, ale myslím, že se na to za nějakou dobu zvyknu. Celkově se mi zdá Kubuntu docela v pohodě, je stabilní (až na pár unknown errorů při instalaci některých balíčků - zvláště Javu se mi nějak nepodařilo nainstalovat - ani z repozitáře ani stažený soubor *.bin). Ale rychlých soudů se vyvaruji a ponechám si obsáhlejší hodnocení po týdením používání.

Co mě příjemně překvapilo a také trochu zarazilo, je že mé PC celkově stichnulo. Přeci jenom předchozí ATi ovladače k mé grafice v Interpidu špatně regulovaly otáčky, omylem jsem se pokoušel v BIOSu stahovat otáčky chladiče CPU:-). Pravá příčina ale bude možná v tom, že mi Kubuntu nenabído k instalaci žádné proprietální grafické ovladače! Druhá věc, kterou bych rád zmínil a potvrdil, je příjemná rychlost bootování a práce systému oproti Interpidu s Gnome.

Toť mé první postřehy a úvahy pro tuto chvíli.

úterý 21. dubna 2009

Jak v Ubuntu stahovat z Rapidshare efektně a efektivně

Uvědomil jsem si zajímavou věc. V minulém roce jsem tu psal o tom, jak stahovat z Rapidshare pomocí šikovného scriptu pomocí terminálu. Už nějakou dobu tento script nepoužívám, protože existuje mnohem elegantnější a efektivnější způsob. Script měl hned několik nevýhod:


  • nutnost přidávat link po linku do terminálu anebo sypat linky do textového souboru a ten načíst pomocí parametru scriptu,
  • obtížnou správu hesel prémiového účtu,
  • nemožnost přerušit stahování a později znovu navázat v místě přerušení, nemožnost v průběhu stahování přidávat soubory do fronty,
  • a v neposlední řadě omezenost pouze na Rapidshare a nehezký vzhled.
Narazil jsem na program Tucan, který všechny tyto nevýhody eliminuje a přidává toho hodně navrch. Aktuálně je sice dostupný zatím jen v Alpha verzi (aktuálně 0.3.7), nicméně kromě dosud neimplementované (ale plánované) funkce Upload obsahuje vše co potřebujete a podporuje kromě Rapidu i služby mě neznámé:


Tlačítko "Hledat" slouží k vyhledávání updatů nastavení služeb anebo nově podporovaných služeb. "Informace" pak k nastavení účtu.


Tucan je naprogramován v Pythonu, je proto nenáročný na paměť a velmi rychlý. Instalační balíček má jen pár set kilobytů. Program je, jak vidíte na screenshotu co se týče jazyků, trošku kočkopes, některá tlačítka jsou v češtině a zbytek v angličtině. Čeština v nastavení chybí, musíte si vystačit s angličtinou anebo slovenčinou. Musím ale říct, že ovládání je natolik intuitivní, že si s angličtinou vystačíte.

Nastavit si v programu můžete krom zmíněného prémiového účtu (stahovat umí i bez něj), také počet souborů, které bude Tucan stahovat najednou. Pokud nastavíte jeden, bude je řadit pěkně do fronty. V pokročilém nastavení můžete volit proxy, pamatování minulých "sessions" a také třeba minimalizaci do tray.

Vlastní okno aplikace je přehledné - stačí klepnout na "Add download", pak vložit všechny linky najednou, tlačítkem "check links" zkontrolovat jejich dostupnost a už stahujete.


Kromě Tucana existuje i komplexnější program jDownloader, který jsem zatím neměl možnost vyzkoušet. Odrazuje mě na něm však skutečnost, že je naprogramovaný v Javě (potenciálně pomalost, neohrabanost a velké paměťové nároky - jen instlační balíček má kolem 10 mega. Kromě toho všechny funkce, které potřebuji, obsahuje Tucan.

Se svými zkušenostmi s jDownloaderem, případně pokud víte o nějaké podobné a kvalitní aplikaci, se můžete podělit v diskusi.

Download:

úterý 14. dubna 2009

Recenze - Avast! Antivirus Home Edition for Linux

Distribuce Linuxu obvykle nejsou terčem žádných virových infekcí a dovolím si trvdit, že i díky systémové architektuře, která jim dává je velmi málo prostoru realizovat své škodlivé aktivity. Dalším důvodem je stále menší podíl Linuxu, který znamená zbytečnou snahu programátorů takových zlovolných programů. Možná se nad titulkem někdo podiví, proč se tedy rozepisuji o antivirovém programu. Inu má to dva důvody. Tím prvním je přirozená zvědavost a tím druhým možnost využívat antivir pro testování Windows partitions při použítí dualbootu a případně přenášení souborů mezi PC s Windows a linuxovou distribucí s cílem zabránit šíření virů.

Proč jsem si vybral za cíl zrovna Avast!? Osobně mám s tímto programem výborné zkušenosti na Windows a tak jsem chtěl vyzkoušet jak je na tom s uživatelským rozhraním a použitelností v Ubuntu. Na stránkách Alwilu je možné vybrat ze tří variant - rpm balíčku, deb balíčku a komprimovaného TAR GZ. Debianí balíček má okolo 27 MB, což není mnoho, vemete-li v potaz, jakou část z ní tvoří virová databáze. Testovaná verze programu je 1.3.0-2 na Ubuntu 8.10.

Instalace proběhla dle očekávání v pořádku. Po prvním spuštění je nutné zadat sériové číslo, jinak je program nefunkční. Windows verze be zadání sériového čísla fungují dva měsíce, takže máme tu první i když ne tak důležitý rozdíl. V rozporu s informací na webu je program v češtině bez nutnosti úprav. Rozhraní programu je omezené pouze na základní volby a působí značně jednoduše. V základním okně je vidět verze databáze, která v mém případě byla již tři měsíce stará, neváhal jsem tedy a stiskl tlačítko "Aktualizovat databázi". Bohužel jaké bylo mé zklamání, kdy po této akci program spadnul a v dalších pokusech střídavě padal anebo hlásil nedostupnost serveru. Až přibližně na desátý pokus se podařilo databázi stáhnout, hmm. Možná tam byl i důvod v té chvíli s nestabilním internetovým připojením, ale padat by program v těchto případech nemusel. V nastavení je možné zatrhnout aktualizaci ruční, automatickou anebo možnost upozornit na novou verzi. Automatická aktualizace funguje tak, že při každém spuštění vyhledává a aktualizuje, žádná práce v pozadí jak to bývá u Windows verze.

Asi desátý úspěšný pokus o aktualizaci:-)

Nyní k možnostem skenování - tady program nabízí rychlý, standardní a důkladný scan a také možnost testování uvnitř archivů. Při výběru cíle skenování můžete vybrat ze tří voleb - Home složka, Celý systém a Vybrat adresáře. Rychlost skenování je poměrně dobrá, neukazuje však průběžný čas. Ve výsledcích jej oznámí spolu s velikostí testovaných souborů, jejich počtem a počet infekcí.

Na závěr se tedy pokusím shrnout klady a zápory programu:

+ Jeden z mála antivirů pro Linux
+ Zdarma, pouze nutná registrace
+ Plná lokalizace do češtiny včetně nápovědy, tudíž pravděpodobně jediný antivirus pro Linux v češtině
+ Rychlost skenování

- Alespoň u mne pády programu a občasné problémy při ručních aktualizacích virové databáze
- Spartánský vzhled

Download:

sobota 11. dubna 2009

Jaunty za dveřmi aneb shrnutí novinek v přicházejícím Ubuntu 9.04

Po delší odmlce se opět vracím k informacím o chystanému Jauntymu. Od mého posledního článku vyšly dvě poslední Alpha verze a také Beta. Ta by již měla být co se týče vlastností a funkcí finální a určená pouze k otestování a opravě chyb.

Alpha5 a Alpha6 přinesly tyto změny:
  • Gnome 2.26 - (mělo by být jedním z posledních, ne-li poslední z dvojkové řady a měl by následovat vývoj Gnome 3 ve znamení evoluce - ve skutečnosti 2.3, jak bývá u Gnome narozdíl od KDE zvykem)
  • Zcela nové a pěkně zpracované systémové notifikace - více na screenshotech např. zde
  • Nové notifikace vypnutí a restartu s odpočítáváním - např. tento screenshot


Beta verze přinesla slibované a netrpělivě očekáváné změny vzhledu:
Pár doplňujících poznámek:
V Canonicalu se také velmi snaží o zlepšení podpory spánku a probuzení na noteboocích, když přivřete a otevřete víko - takže kdo chce přispět, neváhejte a testujte dle tohoto návodu - chvályhodné:-). Ext4 opravdu nebude jako implicitní souborový systém, jak od začátku naznačovaly vývojové verze. Co se týká možnosti zapnout šifrování Home složky již v instalátoru (objevila se v Alpha3) vypadá to, že z instalátoru zmizela.

16. dubna se dočkáme již Release candidate a 23. dubna finální verze. Těší mě, že Canonical splnil své sliby a oceňuji jeho snahu zejména v oblasti notifikací.

Až doposud jsem sice výhradním uživatelem Gnome, ale chystám se vyzkoušet na ostro svou první verzi Kubuntu 9.04. Věřím, že KDE4 udělalo v použitelnosti a stabilitě kus dobré práce. Mé dojmy z (K)Ubuntu 9.04 po jejich finálním vydání určitě najdete na tomto blogu.

Pokud vládnete angličtinou na velmi dobré úrovni, můžete se mrknout na rozhovor s Markem Shuttleworthem věnovaný právě Jauntymu a dalším směřování Ubuntu.



neděle 8. února 2009

Používáte Facebook? Zpříjemněte si chatování

Pokud stejně jako já používáte Facebook a chcete v něm chatovat pohodlněji než jak to webové rozhraní standardně nabízí, mám pro vás dobrý tip. Ti z vás, kdo používají Ubuntu, určitě znají IM klienta Pidgin, který je standardní součástí distribuce. Pidgin zvládá 16 IM protokolů včetně v Česku nejoblíbenějšího ICQ (nikoli nejlepšího bohužel) a ve světě nejpoužívanějšího MSN. Protokol FB v základní nabídce Pidgina chybí z důvodu připravovaných změn na straně samotného Facebooku. Můžete si jej ale jako neoficiální plug-in pohodlně doinstalovat - pro Ubuntu stačí stáhnout příslušný .deb balíček.

Na screenshotu níže jsou vidět možnosti nastavení Facebook účtu. Je možné nastavovat svůj status na Facebooku prostřednictvím Pidgina a také editovat přátele.


Pidgin je dostupný nejen pro Linux, ale i Windows. Uživatelé MacOSX pak můžou využít Facebook protokol v oblíbeném Adiu (který je mimochodem bratříček Pidgina).

pátek 6. února 2009

Ubuntu 9.04 Alhpa4 venku

Opět se vracím k pravidelnému seriálu o vývoji nového vydání Ubuntu 9.04. Ve čtvrtek vyšla již čtvrtá alpha verze. A co nám přináší nového? Významných novinek tentokrát moc není.

Byly přidány aktualizované proprietální ovladače od NVidie s podporou nové verze X.org server v1.6, ovladače ATi s touto podporou se ale objeví později, určitě však do příchodu betaverze. Další důležitým vylepšením je automatické přizpůsobení systémových fontů parametrům rozlišení konrétního LCD monitoru, toto nastavení bude možné doladit i manuálně v nabídce Systém/Volby/Vzhled. Třetí a poslední změnou jsou náznaky úprav installeru - konkrétně při volbě instalace systému z LiveCD je fullscreen. Screenshoty a komentáře ke zmenám Kubuntu najdete v níže uvedeném zdroji.

Zdroj: Softpedia.com

Vývojový plán JJ:
  • 22. listopadu 2008 - Alpha1
  • 18. prosince 2008 - Alpha2
  • 15. ledna 2009 - Alpha3
  • 5. února 2009 - Alpha4
  • 26. února 2009 - Alpha5
  • 12. března 2009 - Alpha6
  • 26. března 2009 - Beta
  • 16. dubna 2009 - Release Candidate
  • 23. dubna 2009 - Final Release

OpenMagazin - nový PDF magazín pro příznivce opensource


Dnes si dovolím udělat malou reklamu novému PDF magazínu, který se věnuje oblasti opensource. Vydává jej jako měsíčník portál Linuxexpres.cz a OpenOffice.cz jako výběr nejzajímavějších článků. Doporučuji jako zajímavé čtení, i uživatelé Windows a OpenOffice.org zde najdou mnoho podnětného. Přeji příjemnou zábavu!

Z obsahu prvního vydání:
  • Podrobná recenze Ubuntu 8.10 Interpid Ibex
  • Test HTML editoru Bluefish určeného pro prostředí Gnome a XFce
  • Applety, desklety - vylepšete si plochu
  • Linuxový antivirový program ClamAV
  • OpenOffice útočí potřetí

sobota 31. ledna 2009

Vylepšený souborový systém exFAT pro flashdisky od Microsoftu a co s ním v Linuxu?

Microsoft přinesl v prvním opravném balíku pro Windows Vista podporu vylepšeného souborového systému určeného pro flashdisky a paměťové karty - exFAT (označovaný také jako FAT64). Tento týden přinesl podporu také pro Windows XP, a to formou volně stažitelného updatu. Hlavní výhody tohoto systému spočívají v lepší ochraně proti poškození dat při přerušení zápisu a zvyšuje počet souborů v jedné složce nad jednu tisícovku. Tedy implementuje některé výhody NTFS, ale není tak robustní jako NTFS, tudíž nezabere tolik z omezené kapacity flashdisku.

Pídil jsem se po tom, zda bude fungovat v Ubuntu 8.10. Jak je vidět na screenshotu dole, Ubuntu svazek nerozpozná a nedokáže připojit. Tedy zpětná kompatibilita s FAT32 žádná a k tomu si neodpustím poznámku, že Microsoft nepochopitelně neuvedl tento update jako automatický a také ignoruje ostatní verze systému Windows (zejm. stále využívané dvoutisícovky).


Podpora v Linuxu oficiálně neexistuje a zatím jsem nikde neobjevil informaci, zda se na ní pracuje anebo kdy by měla být. Nicméně jeden nadšenec se na vlastní pěst pokusil driver vyvořit. Jak jsem z diskusního fóra vyčetl, nefunguje stoprocentně a pouze read-only - více info zde. Stačí dodat, že dokud nebude podpora ve Windows a v Linuxu na 100%, tak jej nikdo používat nebude:-)

pátek 16. ledna 2009

Ubuntu 9.04 Alpha3 a přechod na souborový systém Ext4

Právě vyšla v pořadí již třetí Alpha verze Ubuntu 9.04.

Ubuntu Jaunty Jackalope (9.04) bude prvním vydáním Ubuntu s podporou nového souborového systému resp. nástupce Ext3 - Ext4. Při instalaci Ubuntu budete mít přednastaveno jako výchozí Ext3 a Ext4 si budete moci vybrat ze seznamu. První verzí Linuxového jádra s jeho oficiální podporou je 2.6.28. Od verze 9.10 pak bude Ext4 již jako defaultně nastavený. Ext4 je evoluční pokračovatel současně nejpoužívanějšího linuxového souborového systému, je s ním zpětně i dopředně kompatibilní. Zvyšuje mj. maximální velikost souborů a diskových oddílů.

Tolik k teorii, testy na serveru Softpedia.com ukazují na docela podstatný nárůst rychlosti bootování, který je patrný při použití Ext4. Měření prováděli od načtení GRUB boot loaderu k přihlašovací obrazovce a k porovnání využili dvě hardwarové sestavy s podprůměrnou a průměrnou konfigurací. Výsledkem je zkrácení času až o 10 sec na výkonnější sestavě ve prospěch Ext4 (průměrně může být nárůst rychlosti bootování v procentech mezi 20-30%). Jeden z cílů nových verzí Ubuntu se tedy částečně naplňuje, druhou etapou ke zrychlení načítání systému pak musí být optimalizace služeb, které startují spolu se systémem.

Více podrobností o testech Ext4 najdete zde.

Technické podrobnosti včetně historie Ext4 si můžete přečíst na Rootu.

Novinky Alphy3 v pěti bodech:
  • Možnost výběru souborového systému Ext4 při instalaci
  • OpenOffice je konečně ve verzi 3.0
  • Možnost zapnout šifrování Home složky již přímo v instalátoru
  • Změna designu ovládání hlasitosti (změna v Gnome)
  • Otravné a stále se opakující hlášce o připojení k síti přibylo tlačítko "příště nezobrazovat" - více o změně filozofie systémových hlášení v článku Marka Shuttlewortha (vč. videokonceptu)
Sadu screenshotů a také podrobnosti o změnách v Kubuntu si můžete prohlédnout zde.

Vývojový plán JJ:

  • 22. listopadu 2008 - Alpha1
  • 18. prosince 2008 - Alpha2
  • 15. ledna 2009 - Alpha3
  • 5. února 2009 - Alpha4
  • 26. února 2009 - Alpha5
  • 12. března 2009 - Alpha6
  • 26. března 2009 - Beta
  • 16. dubna 2009 - Release Candidate
  • 23. dubna 2009 - Final Release