čtvrtek 23. dubna 2009

Kubuntu 9.04 se už hřeje na mém harddisku

Jako uživatel Ubuntu od verze 8.04 jsem poprvé neodolal a chtěl jsem zjistit, jak je na tom jeho odnož s KDE. Před Ubuntu 8.04 jsem získal krátkou (a ne moc dobrou) zkušenost s OpenSuse 11, které užívalo první verzi čtyřkové řady KDE.

A teď už konkrétně k vlastnímu Kubuntu. Nejvprve jsem zkusil otestovat LiveCD - tak dám spustit a ouha, najelo mi to pouze do příkazové konzole. Tak jsem restartnul a rozhodl jsem se dát rovnou instalovat. Grafický instalátor v pohodě naběhnul. Instalace probíhala bez problému a byla opravdu rychlá. Dva stávající oddíly s Ext3 (/ a /home) jsem přeformátoval na Ext4, to se rozumí.

První chvilky a i teď trochu tápu, je to něco jiného než Gnome, ale myslím, že se na to za nějakou dobu zvyknu. Celkově se mi zdá Kubuntu docela v pohodě, je stabilní (až na pár unknown errorů při instalaci některých balíčků - zvláště Javu se mi nějak nepodařilo nainstalovat - ani z repozitáře ani stažený soubor *.bin). Ale rychlých soudů se vyvaruji a ponechám si obsáhlejší hodnocení po týdením používání.

Co mě příjemně překvapilo a také trochu zarazilo, je že mé PC celkově stichnulo. Přeci jenom předchozí ATi ovladače k mé grafice v Interpidu špatně regulovaly otáčky, omylem jsem se pokoušel v BIOSu stahovat otáčky chladiče CPU:-). Pravá příčina ale bude možná v tom, že mi Kubuntu nenabído k instalaci žádné proprietální grafické ovladače! Druhá věc, kterou bych rád zmínil a potvrdil, je příjemná rychlost bootování a práce systému oproti Interpidu s Gnome.

Toť mé první postřehy a úvahy pro tuto chvíli.

úterý 21. dubna 2009

Jak v Ubuntu stahovat z Rapidshare efektně a efektivně

Uvědomil jsem si zajímavou věc. V minulém roce jsem tu psal o tom, jak stahovat z Rapidshare pomocí šikovného scriptu pomocí terminálu. Už nějakou dobu tento script nepoužívám, protože existuje mnohem elegantnější a efektivnější způsob. Script měl hned několik nevýhod:


  • nutnost přidávat link po linku do terminálu anebo sypat linky do textového souboru a ten načíst pomocí parametru scriptu,
  • obtížnou správu hesel prémiového účtu,
  • nemožnost přerušit stahování a později znovu navázat v místě přerušení, nemožnost v průběhu stahování přidávat soubory do fronty,
  • a v neposlední řadě omezenost pouze na Rapidshare a nehezký vzhled.
Narazil jsem na program Tucan, který všechny tyto nevýhody eliminuje a přidává toho hodně navrch. Aktuálně je sice dostupný zatím jen v Alpha verzi (aktuálně 0.3.7), nicméně kromě dosud neimplementované (ale plánované) funkce Upload obsahuje vše co potřebujete a podporuje kromě Rapidu i služby mě neznámé:


Tlačítko "Hledat" slouží k vyhledávání updatů nastavení služeb anebo nově podporovaných služeb. "Informace" pak k nastavení účtu.


Tucan je naprogramován v Pythonu, je proto nenáročný na paměť a velmi rychlý. Instalační balíček má jen pár set kilobytů. Program je, jak vidíte na screenshotu co se týče jazyků, trošku kočkopes, některá tlačítka jsou v češtině a zbytek v angličtině. Čeština v nastavení chybí, musíte si vystačit s angličtinou anebo slovenčinou. Musím ale říct, že ovládání je natolik intuitivní, že si s angličtinou vystačíte.

Nastavit si v programu můžete krom zmíněného prémiového účtu (stahovat umí i bez něj), také počet souborů, které bude Tucan stahovat najednou. Pokud nastavíte jeden, bude je řadit pěkně do fronty. V pokročilém nastavení můžete volit proxy, pamatování minulých "sessions" a také třeba minimalizaci do tray.

Vlastní okno aplikace je přehledné - stačí klepnout na "Add download", pak vložit všechny linky najednou, tlačítkem "check links" zkontrolovat jejich dostupnost a už stahujete.


Kromě Tucana existuje i komplexnější program jDownloader, který jsem zatím neměl možnost vyzkoušet. Odrazuje mě na něm však skutečnost, že je naprogramovaný v Javě (potenciálně pomalost, neohrabanost a velké paměťové nároky - jen instlační balíček má kolem 10 mega. Kromě toho všechny funkce, které potřebuji, obsahuje Tucan.

Se svými zkušenostmi s jDownloaderem, případně pokud víte o nějaké podobné a kvalitní aplikaci, se můžete podělit v diskusi.

Download:

úterý 14. dubna 2009

Recenze - Avast! Antivirus Home Edition for Linux

Distribuce Linuxu obvykle nejsou terčem žádných virových infekcí a dovolím si trvdit, že i díky systémové architektuře, která jim dává je velmi málo prostoru realizovat své škodlivé aktivity. Dalším důvodem je stále menší podíl Linuxu, který znamená zbytečnou snahu programátorů takových zlovolných programů. Možná se nad titulkem někdo podiví, proč se tedy rozepisuji o antivirovém programu. Inu má to dva důvody. Tím prvním je přirozená zvědavost a tím druhým možnost využívat antivir pro testování Windows partitions při použítí dualbootu a případně přenášení souborů mezi PC s Windows a linuxovou distribucí s cílem zabránit šíření virů.

Proč jsem si vybral za cíl zrovna Avast!? Osobně mám s tímto programem výborné zkušenosti na Windows a tak jsem chtěl vyzkoušet jak je na tom s uživatelským rozhraním a použitelností v Ubuntu. Na stránkách Alwilu je možné vybrat ze tří variant - rpm balíčku, deb balíčku a komprimovaného TAR GZ. Debianí balíček má okolo 27 MB, což není mnoho, vemete-li v potaz, jakou část z ní tvoří virová databáze. Testovaná verze programu je 1.3.0-2 na Ubuntu 8.10.

Instalace proběhla dle očekávání v pořádku. Po prvním spuštění je nutné zadat sériové číslo, jinak je program nefunkční. Windows verze be zadání sériového čísla fungují dva měsíce, takže máme tu první i když ne tak důležitý rozdíl. V rozporu s informací na webu je program v češtině bez nutnosti úprav. Rozhraní programu je omezené pouze na základní volby a působí značně jednoduše. V základním okně je vidět verze databáze, která v mém případě byla již tři měsíce stará, neváhal jsem tedy a stiskl tlačítko "Aktualizovat databázi". Bohužel jaké bylo mé zklamání, kdy po této akci program spadnul a v dalších pokusech střídavě padal anebo hlásil nedostupnost serveru. Až přibližně na desátý pokus se podařilo databázi stáhnout, hmm. Možná tam byl i důvod v té chvíli s nestabilním internetovým připojením, ale padat by program v těchto případech nemusel. V nastavení je možné zatrhnout aktualizaci ruční, automatickou anebo možnost upozornit na novou verzi. Automatická aktualizace funguje tak, že při každém spuštění vyhledává a aktualizuje, žádná práce v pozadí jak to bývá u Windows verze.

Asi desátý úspěšný pokus o aktualizaci:-)

Nyní k možnostem skenování - tady program nabízí rychlý, standardní a důkladný scan a také možnost testování uvnitř archivů. Při výběru cíle skenování můžete vybrat ze tří voleb - Home složka, Celý systém a Vybrat adresáře. Rychlost skenování je poměrně dobrá, neukazuje však průběžný čas. Ve výsledcích jej oznámí spolu s velikostí testovaných souborů, jejich počtem a počet infekcí.

Na závěr se tedy pokusím shrnout klady a zápory programu:

+ Jeden z mála antivirů pro Linux
+ Zdarma, pouze nutná registrace
+ Plná lokalizace do češtiny včetně nápovědy, tudíž pravděpodobně jediný antivirus pro Linux v češtině
+ Rychlost skenování

- Alespoň u mne pády programu a občasné problémy při ručních aktualizacích virové databáze
- Spartánský vzhled

Download:

sobota 11. dubna 2009

Jaunty za dveřmi aneb shrnutí novinek v přicházejícím Ubuntu 9.04

Po delší odmlce se opět vracím k informacím o chystanému Jauntymu. Od mého posledního článku vyšly dvě poslední Alpha verze a také Beta. Ta by již měla být co se týče vlastností a funkcí finální a určená pouze k otestování a opravě chyb.

Alpha5 a Alpha6 přinesly tyto změny:
  • Gnome 2.26 - (mělo by být jedním z posledních, ne-li poslední z dvojkové řady a měl by následovat vývoj Gnome 3 ve znamení evoluce - ve skutečnosti 2.3, jak bývá u Gnome narozdíl od KDE zvykem)
  • Zcela nové a pěkně zpracované systémové notifikace - více na screenshotech např. zde
  • Nové notifikace vypnutí a restartu s odpočítáváním - např. tento screenshot


Beta verze přinesla slibované a netrpělivě očekáváné změny vzhledu:
Pár doplňujících poznámek:
V Canonicalu se také velmi snaží o zlepšení podpory spánku a probuzení na noteboocích, když přivřete a otevřete víko - takže kdo chce přispět, neváhejte a testujte dle tohoto návodu - chvályhodné:-). Ext4 opravdu nebude jako implicitní souborový systém, jak od začátku naznačovaly vývojové verze. Co se týká možnosti zapnout šifrování Home složky již v instalátoru (objevila se v Alpha3) vypadá to, že z instalátoru zmizela.

16. dubna se dočkáme již Release candidate a 23. dubna finální verze. Těší mě, že Canonical splnil své sliby a oceňuji jeho snahu zejména v oblasti notifikací.

Až doposud jsem sice výhradním uživatelem Gnome, ale chystám se vyzkoušet na ostro svou první verzi Kubuntu 9.04. Věřím, že KDE4 udělalo v použitelnosti a stabilitě kus dobré práce. Mé dojmy z (K)Ubuntu 9.04 po jejich finálním vydání určitě najdete na tomto blogu.

Pokud vládnete angličtinou na velmi dobré úrovni, můžete se mrknout na rozhovor s Markem Shuttleworthem věnovaný právě Jauntymu a dalším směřování Ubuntu.